Herenmodezaak Ogér kan mogelijk aansprakelijk worden gehouden voor de fiscale schade die leden van zijn businessclub oplopen. Dat stelt advocatenkantoor DHKV Advocaten, dat inmiddels ondernemers bijstaat die vrezen voor naheffingen en boetes van de Belastingdienst.
Volgens het advocatenkantoor, dat deze week een vertrouwelijk loket opende voor betrokken leden van de businessclub, kan Ogér aansprakelijk zijn als leden 'te goeder trouw zijn afgegaan op de manier waarop het lidmaatschap aan hen werd gepresenteerd'.
Het advocatenkantoor wijst erop dat uit rechtbankstukken blijkt dat Ogér het lidmaatschap zelf als een 'volledig aftrekbare faciliteit' zag. De voorzieningenrechter achtte het daarnaast aannemelijk dat klanten het lidmaatschap ook als zodanig hebben beschouwd. De factuur zou geen kledingtegoed vermelden, en in hun omgeving was het lidmaatschap gangbaar: 'Iedereen deed het'.
"Als dat zo is verkocht, dan kan dat consequenties hebben", zegt advocaat Floris Vulto van DHKV Advocaten tegen RetailTrends. Hij benadrukt dat het om een toekomstig scenario gaat. Het aantal leden dat zich inmiddels bij het vertrouwelijke loket van het kantoor heeft gemeld, is volgens Vulto nog 'vrij beperkt'.
'Belasting kan niet worden verhaald'
De belasting die leden alsnog moeten betalen, kan volgens DHKV niet op Ogér worden verhaald. Die belasting zouden zij ook bij een correcte fiscale verwerking verschuldigd zijn. Het gaat volgens het kantoor om eventuele aanvullende schade, zoals belastingrente, boetes en juridische kosten.
Of een boete daadwerkelijk wordt opgelegd, hangt onder meer af van de vraag of de Belastingdienst kan aantonen dat een ondernemer opzettelijk of met grove schuld verkeerd heeft gehandeld. Een onterechte aftrek leidt volgens DHKV dus niet automatisch tot een boete. Of de leden hun kosten daadwerkelijk onterecht hebben afgetrokken, moet bovendien per individueel geval worden beoordeeld.
Het advocatenkantoor verwacht dat de Belastingdienst de komende maanden leden kan gaan aanschrijven. Voor de jaren 2020 en 2021 moet de fiscus volgens DHKV nog dit jaar aanslagen kunnen opleggen.
Administratie verstrekken
De rechtbank in Noord-Holland bepaalde begin deze maand dat Ogér uiterlijk 30 september de ledenadministratie over de jaren 2019 tot en met 2025 aan de Belastingdienst moet verstrekken. De fiscus wil daarmee onderzoeken of ondernemers hun lidmaatschap, dat voor een groot deel uit kledingtegoed bestaat, ten onrechte als zakelijke kosten hebben afgetrokken.
Ogér weigerde eerder om de gegevens van zijn leden aan de Belastingdienst te verstrekken. De fiscus stapte daarop naar de rechter om de afgifte van de administratie af te dwingen. De rechtbank stelde de Belastingdienst vervolgens in het gelijk.
Eerder werd ook bekend dat de Belastingdienst meer businessclubs op de korrel heeft. Om welke bedrijven het gaat, is niet bekend. Mannenmodeketen OFM heeft ook een eigen businessclub. Ceo Arthur Feenstra wilde inhoudelijk niet reageren.
Reacties 0