Italiaanse aanklagers willen Amazon en 4 managers van het bedrijf voor de rechter brengen wegens vermeende btw-ontduiking. Volgens het Openbaar Ministerie in Milaan gaat het om ongeveer 1,2 miljard euro aan niet-afgedragen belasting bij onlineverkopen in Italië tussen 2019 en 2021.
Volgens de door Reuters ingeziene documenten maakte het platform het mogelijk dat tienduizenden verkopers van buiten de EU – voornamelijk uit China – producten in Italië verkochten zonder hun identiteit bekend te maken. Daardoor zouden zij btw hebben kunnen ontwijken.
Opvallend is dat Amazon in december al een schikking trof met de Italiaanse belastingdienst. Het bedrijf betaalde 527 miljoen euro, inclusief rente, om een belastinggeschil te regelen. In eerdere vergelijkbare zaken werd een strafrechtelijk onderzoek daarna vaak gesloten, maar de aanklagers in Milaan besloten het onderzoek voort te zetten.
Een rechter moet nog bepalen of de zaak daadwerkelijk voor de rechter komt. Als dat gebeurt en de beschuldigingen worden bevestigd, kan dat volgens bronnen gevolgen hebben voor het bedrijfsmodel van Amazon in Europa, omdat btw-regels binnen de EU zijn geharmoniseerd.
Daarnaast lopen in Italië nog andere onderzoeken naar het bedrijf, onder meer naar mogelijke douane- en belastingfraude bij importproducten. Ook werd onlangs een mededingingsboete uit 2021 verlaagd. Die sanctie, opgelegd vanwege het beperken van concurrentie in e-commerce en logistieke diensten, ging van 1,13 miljard euro naar ongeveer 750 miljoen euro.
Amazon was voor Reuters niet bereikbaar voor commentaar.
Reacties 0