Of het nu gaat om het groener maken van hele grote ketens of kleine initiatieven van lokale ondernemers. RetailTrends geeft tweewekelijks een overzicht van retailers en merken die inzetten op duurzaamheid.
Albert Heijn
De Albert Heijn Foundation en Solidaridad Network hebben hun samenwerking met 3 jaar verlengd. Sinds 2023 werken beide partijen samen aan projecten die de leefomstandigheden van medewerkers bij groente- en fruitleveranciers in Afrika en Zuid-Amerika verbeteren.
Het gaat hierbij om huisvesting, onderwijs, gezondheidszorg en persoonlijke ontwikkeling voor werknemers, hun gezinnen en lokale gemeenschappen. Met de verlenging van de samenwerking wordt de focus nu ook uitgebreid naar klimaatinitiatieven. Het gaat om milieuprojecten die lokale gemeenschappen helpen beter om te gaan met de gevolgen van klimaatverandering.
Free Fashion
Honderd bruiden kunnen een gratis tweedehands trouwjurk shoppen op station Utrecht Centraal van 31 maart tot en met 5 april bij de pop-upstore van Free Fashion. Ook kunnen mensen hun trouwjurken die nog een bruiloft mee kunnen doneren en zijn er activiteiten zoals kledingreparaties en sessies waarin kleur- en stijladvies wordt gegeven.
Als kers op de (bruids)taart organiseert de vintage kledingretailer ook een live trouwceremonie waarin niet alleen de bruid, maar ook de bruidegom en gasten volledig gekleed zijn in tweedehands-outfits. Met de pop-up en alle activiteiten wil Free Fashion laten zien hoeveel kleding we kopen, maar hoe weinig we dit dragen. Veel trouwjurken belanden na 1 keer dragen in de kast of op zolder. De meeste bruidsjurken worden gemaakt van polyester (aardolie), wat goed is voor zo'n 38 kilo CO2-uitstoot per jurk. Dat is vergelijkbaar met 250 kilometer autorijden, aldus Free Fashion.
Intergamma
Intergamma heeft naar eigen zeggen 'goed nieuws voor de bloemetjes en de bijtjes'. Intergamma heeft de sectorambitie gewasbescherming en biociden 2.0 (2026-2030) ondertekend. Het doel daarvan is dat er minder chemische middelen worden gebruikt en meer wordt overgestapt op natuurlijke middelen, ook wel bioprotectie genoemd.
"Daarbij helpen we klanten eerst met het voorkomen, bieden we goed advies en zoveel mogelijk oplossingen zonder chemische bestrijdingsmiddelen", aldus het moederbedrijf van Gamma en Karwei die hiermee zijn eigen impact wil verkleinen en klanten wil helpen hun huis en tuin merkbaar te verduurzamen.
Kruidvat
Kruidvat bouwt aan een groot laadplein voor de elektrische vrachtwagens in Heteren. Volgens ceo Ed van de Weerd rijden er nu 18 trucks rond, maar de voordeeldrogist wil dat aantal flink uitbreiden omdat er over een tijdje 30 steden een zero-emissiezone hebben.
"Iedereen wil elektrisch, niet iedereen krijgt capaciteit", aldus Van de Weerd. "Problematiek rondom netcongestie maakt het uitdagend, maar soms moet je gewoon beginnen", stelt hij. Met batterijsystemen, zonne-energie en energiemanagement benut de retailer de beschikbare energie in Heteren optimaal. "Zo houden we onze operatie draaiende en bouwen we aan een duurzamere toekomst."
H&M
De H&M Foundation, die zich inzet voor duurzaamheid, heeft een open toolkit gelanceerd voor merken, leveranciers, beleidsmakers en investeerders in de textielindustrie. Hiermee kunnen zij bijvoorbeeld aanknopingspunten identificeren om de uitstoot te halveren.
De nieuwe toolkit bouwt voort op de eerder ontwikkelde 'system map', die de sector als een verbonden geheel laat zien van grondstof tot afvalfase.
Met de toolkit wil de foundation bedrijven en andere partijen beter laten samenwerken. De textielsector moet zijn broeikasemissies iedere 10 jaar halveren tot 2050. Door actoren, stromen en hefboompunten in kaart te brengen, wordt inzichtelijk waar beslissingen impact hebben op het hele systeem en waar goedbedoelde acties onbedoeld problemen naar andere delen van de keten verplaatsen. De toolkit bevat onder meer een introductie en workshops om organisaties te helpen dit systeemdenken in de praktijk toe te passen.
Reacties 0