In 2025 is 51 procent van het textiel dat onder de UPV Textiel valt, en dat door de leden van de Stichting UPV Textiel op de markt is gebracht, voorbereid voor hergebruik of recycling. Dat is iets meer dan de wettelijke doelstelling van 50 procent.
Met 37 procent lag het hergebruik van textiel ruim boven de doelstelling van 20 procent. Maar het hergebruik in Nederland blijft met 5 procent fors achter bij de doelstelling van 10 procent, en ook het doel van 25 procent hoogwaardige vezel-tot-vezel recycling wordt met 14 procent niet gehaald.
Wisselende resultaten dus, maar niettemin heerst er optimisme bij de Stichting UPV Textiel, met 1.100 leden de grootste van de 3 producentenorganisaties die hun aangesloten leden helpen om de doelstellingen van de overheid voor hergebruik en recycling van textiel te realiseren.
"De resultaten van 2025 geven vertrouwen en vormen een stevige basis om de uitvoering verder te professionaliseren'', zegt Joris Aperghis, voorzitter van de Stichting UPV Textiel. "Tegelijkertijd moeten we blijven werken aan de ontwikkeling van het UPV-systeem en samen stappen zetten naar een circulaire textielketen."
Erkenning, monitoring, vergoeding
Stappen die de stichting in 2025 al zette, onder meer door met ketenpartners een zogenoemde erkenningsregeling te ontwikkelen, die bepaalt welke organisaties aantoonbaar werken volgens uniforme kwaliteitsnormen in de textielketen. Ook ontwikkelde de stichting een systeem voor monitoring van producten door de keten en een vergoedingensysteem om financiële tekorten van organisaties die textiel inzamelen, opschonen of sorteren te dekken.
Bij het aanbieden van het jaarverslag aan Jantine Swinkels (CDA), voorzitter van de vaste Tweede Kamercommissie Klimaat en Groene Groei, benadrukt de stichting dat de overheid knelpunten moet oplossen om tot een werkbaar systeem te komen die producenten en importeurs van textiel in staat stellen om ook in de komende jaren de steeds ambitieuzere doelstellingen op weg naar een circulaire textielsector in 2025 te realiseren.
Onrealistisch
"Veel Nederlands textiel wordt in de praktijk opgekocht en verwerkt in het buitenland, zoals in België, Frankrijk of Roemenië", zegt Aperghis in een interview met RetailTrends. "Dat telt volgens de wet niet mee voor hergebruik, dus die in het buitenland gerealiseerde milieuwinst zie je in de cijfers niet terug. Daarom is de doelstelling van 10 procent hergebruik van in Nederland op de markt gebracht textiel onrealistisch hoog."
Joris Aperghis is 1 van de sprekers op het event Sustainable Retail van 6 oktober, dat RetailTrends en Q&A Retail samen organiseren. Kijk hier voor meer informatie over de line-up en tickets.
Reacties 0