Antiverspillingsapp Too Good To Go staat in Nederland op het punt 40 miljoen geredde maaltijden aan te tikken. Tegelijkertijd wordt precies dat, voorkomen dat eten in de vuilnisbak terechtkomt, steeds slimmer aangepakt door retailers zelf. Zo anticiperen supermarkten steeds beter op de vraag en komen zij met eigen initiatieven om foodwaste te voorkomen. Wat betekent dit voor Too Good To Go? Gijs van Schoot, country director Nederland en België, vertelt.
Hoe gaat het met Too Good To Go?
"Hartstikke goed. We hebben op dit moment ruim 5,7 miljoen geregistreerde gebruikers. Daarnaast hebben we begin juni de mijlpaal van 25 miljoen geredde maaltijden in België bereikt en hebben we in Nederland zelfs bijna 40 miljoen maaltijden gered. Met maaltijden bedoelen wij tasjes met voedingsproducten, ook wel bekend als verrassingspakketten, die worden gered bij een bakker, in een supermarkt, of bijvoorbeeld een pizza bij New York Pizza."
Wat is er veranderd sinds de start?
"Het aantal geredde maaltijden is nog altijd onze belangrijkste KPI. Wel merk ik dat de wereld snel verandert. Toen ik in 2019 begon, leek iedereen...
Antiverspillingsapp Too Good To Go staat in Nederland op het punt 40 miljoen geredde maaltijden aan te tikken. Tegelijkertijd wordt precies dat, voorkomen dat eten in de vuilnisbak terechtkomt, steeds slimmer aangepakt door retailers zelf. Zo anticiperen supermarkten steeds beter op de vraag en komen zij met eigen initiatieven om foodwaste te voorkomen. Wat betekent dit voor Too Good To Go? Gijs van Schoot, country director Nederland en België, vertelt.
Hoe gaat het met Too Good To Go?
"Hartstikke goed. We hebben op dit moment ruim 5,7 miljoen geregistreerde gebruikers. Daarnaast hebben we begin juni de mijlpaal van 25 miljoen geredde maaltijden in België bereikt en hebben we in Nederland zelfs bijna 40 miljoen maaltijden gered. Met maaltijden bedoelen wij tasjes met voedingsproducten, ook wel bekend als verrassingspakketten, die worden gered bij een bakker, in een supermarkt, of bijvoorbeeld een pizza bij New York Pizza."
Wat is er veranderd sinds de start?
"Het aantal geredde maaltijden is nog altijd onze belangrijkste KPI. Wel merk ik dat de wereld snel verandert. Toen ik in 2019 begon, leek iedereen enorm bezig met duurzaamheid. Anno 2026 merk ik dat geld veel belangrijker is geworden en dat de discussie steeds meer gaat over: jullie hebben het over geredde maaltijden, maar hoeveel geld levert het nou op? Hierdoor krijgen we zelf ook steeds scherper welke waarde we toevoegen.
Wij vertegenwoordigen een win-winscenario: we denken aan de portemonnee van de consument, maar ook aan de retailer die dankzij ons extra omzet genereert. Als wij 40 miljoen maaltijden redden, zijn dat ook 40 miljoen keer consumenten die een winkel inlopen om een Too Good To Go-pakket op te halen. Ofwel, klanten die anders die dag niet naar die winkel waren gegaan en misschien nog meer kopen.
Een voordeel is dat wij veel eigen data hebben en daardoor veel kunnen meten. We vragen onze consumenten: was je anders vandaag ook naar deze winkel gegaan of niet? En heb je toevallig nog extra boodschappen gedaan naast wat je via Too Good To Go hebt gekocht? Die feiten nemen we mee naar onze partners om te praten over de totale waarde die we toevoegen, naast de positieve impact op het klimaat. Dus naast geredde maaltijden kijken we steeds meer naar de andere waarde die we voor retailers creëren."
Supermarkten worden steeds beter in het zelf voorkomen van verspilling. Welke rol blijft dan over voor Too Good To Go?
"Initieel creëert een samenwerking met ons bij onze partners bewustzijn van wat ze allemaal weggooien. Vaak weten ze helemaal niet hoeveel verspilling er is. Per supermarkt is dat elke dag nog altijd tussen de 100 tot 150 kilo.
Ze willen graag met ons in zee, omdat ze de toegevoegde waarde zien van de klanten die wij naar de winkel brengen. Wel zijn ze meer aan het cherrypicken. Ze kijken hoe ze zoveel mogelijk waarde kunnen genereren. Logisch, gezien de druk op hun marges.
Neem Jumbo Kooistra, een multifranchiser in Friesland. Daarvan hebben we onlangs alle winkels op de app gezet. We hebben heel goed gekeken: wat kunnen jullie het best zelf nog tegen een korting verkopen en vanaf welk punt moeten we het juist samen gaan doen? En kunnen jullie profiteren van de zichtbaarheid van onze app en de consumenten die wij naar jullie winkel kunnen brengen?
Dat betekent ook dat wij zelf meer aan de bak moeten. We moeten met onze partners op zoek naar hun behoeften. Om hierachter te komen, kruipen we onder de huid van de retailers. Wat is het probleem dat zij proberen op te lossen? Waar lopen ze in hun processen tegenaan? En waar kunnen wij een oplossing voor bieden? We kunnen niet meer alleen zeggen: hier is onze app, zet je eten erop. We moeten veel beter kijken naar wat een retailer nodig heeft en hoe wij daar onderdeel van kunnen zijn."
Jullie zijn inmiddels ook actief buiten de traditionele dagverse retail. Zo werken jullie samen met New York Pizza. Waar liggen de groeikansen?
“In principe vind ik het onze opdracht om een rol te spelen op elke plek waar eten verspild wordt. Alleen is het op de ene plek op dit moment makkelijker dan op de andere. Een supermarkt, bakker of andere winkel waar dagverse producten worden verkocht, is voor ons het laaghangend fruit. Een salade bij een supermarkt met een houdbaarheidsdatum van 17 augustus bijvoorbeeld, daarvan weet je dat die na die datum moet worden weggegooid. Zo werkt het systeem.
Daarna wordt het complexer en moeten we zelf meer puzzelen en naar oplossingen zoeken. Zo werken we samen met voedingsproducenten die door afspraken met retailers over de uiterste uitleverdatum hun producten soms niet meer aan supermarkten mogen leveren. Terwijl die producten voor de consument vaak nog hartstikke goed zijn en een veel langere houdbaarheid hebben. Wij bieden ze daarom aan in samengestelde Verrassingsboxen, die met korting rechtstreeks bij klanten worden bezorgd of lokaal kunnen worden opgehaald bij een afhaalpunt."
In welk opzicht is het consumentengedrag veranderd sinds het begin?
"Er zijn nog altijd genoeg mensen die met ons meedoen omdat ze milieubewust zijn en het superbelangrijk vinden om bij te dragen aan duurzaamheid. Maar wat we vanaf het begin al weten, is dat ongeveer de helft van de gebruikers van onze app meedoet omdat ze een goede deal zoeken én krijgen.
Maar de individuele motivatie doet er eigenlijk niet toe. Als jij een wat krappere portemonnee hebt, denk ik dat duurzaamheid voor jou minder prioriteit heeft. En dat is ook terecht.
Het gaat uiteindelijk om het resultaat en dat is dat er geen eten wordt weggegooid. En de positieve impact blijft aanzienlijk, ongeacht de motivatie van gebruikers."
Hoe ziet de rol van Too Good To Go er over 5 jaar uit?
"Ik verwacht dat steeds meer partijen slimmer worden in het terugbrengen van voedselverspilling. Aan de andere kant is de consument in Nederland echt heel erg gewend geraakt aan beschikbaarheid. Als je ’s avonds om 19 uur de supermarkt in loopt en je hebt zin in garnalen maar je kunt geen garnalen vinden, dan ben je gewoon niet blij.
Supermarkten zullen daarom altijd iets meer voorraad aanhouden dan ze kunnen verkopen, omdat de consument dat nou eenmaal verwacht. Er zal dus altijd eten blijven dat verspild wordt, en er is dus een rol voor ons. Dat zal over 5 jaar niet anders zijn.
Daarnaast kunnen wij foodretailers helpen met een oplossing rondom het checken van de houdbaarheidsdatum in de winkel. Wij kunnen dat proces vereenvoudigen, stroomlijnen en optimaliseren. Voor deze oplossing hebben we een partner in Engeland en Frankrijk, maar nog niet in Nederland.
Wat ook niet zal veranderen is onze missie op het gebied van educatie en informatievoorziening. In kennis ligt de sleutel tot minder verspilling. Met ons 'Kijk, ruik, proef'-label bijvoorbeeld, hebben we daar een mooi vehikel voor. We werken met zo’n 70 merken die dit 'uitleglabel' gebruiken. Het moedigt consumenten aan om een product niet direct weg te gooien als het over de 'tenminste houdbaar tot'-datum is, maar eerst te kijken, te ruiken en te proeven. Dat bewustzijn creëren, zal ook altijd onderdeel blijven van ons spel."
Dit is een premium artikel
Verder lezen?
Sluit je net als 2.500 bedrijven aan bij de RetailTrends-community
Slechts€10voor de eerste maand
Word member van RetailTrends en krijg;
✅ toegang tot alle premiumcontent;
✅ net als 57.500 nieuwsbriefabonnees dagelijks het laatste nieuws in je mailbox;
✅ toegang tot RetailTrends-events, exclusief voor members.
✅ gratis vacatureplaatsingen op RetailTrends Jobs;
✅ toegang tot contactgegevens in RetailTrends Connect.